Polsko-litewski gazociąg już gotowy. Grupa NDI wybudowała odcinek Konopki – Kuków.

Od 1 maja gazociągiem Polska – Litwa płynie już gaz. Gotowa jest także infrastruktura niezbędna do jego obsługi. Za budowę niemal 77 kilometrowej części tej inwestycji w Polsce odpowiadało konsorcjum złożone z firm Grupy NDI.

Budowę odcinka Konopki – Kuków realizowało konsorcjum firm Grupy Kapitałowej NDI, w skład, którego wchodzą NDI Energy Sp. z o.o., NDI Sopot S.A., NDI Sp. z o.o.

Celem projektu realizowanego wspólnie przez inwestorów: GAZ-SYSTEM z Polski i Amber Grid z Litwy było utworzenie transgranicznego połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego obu państw.

– Część liniowa tego zdania – nr 2, za którą odpowiadało nasze konsorcjum NDI, obejmowała gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy DN700, MOP 8,4 MPa, który został połączony z litewskim systemem przesyłowym. Na części liniowej gazociągu wybudowaliśmy zespół zaporowo-upustowy [ZZU] Moczydły, zespół zaporowo-upustowy kątowy [ZZUP] Pisanica oraz zespół zaporowo-upustowy kątowy [ZZUP] Kuków – relacjonuje Rafał Cichacki, Kierownik Projektu.

 

Przewiert pod Rospudą

W ramach inwestycji wykonano tzw. przekroczenia bezwykopowe. 28 z nich zrealizowano metodą przecisku i przewiertu poziomego, 3 metodą mikrotunelową i 3 metodą Horizontal Directional Drilling (HDD), w tym 818-metrowy (mowa o metrach bieżących) przewiert pod cenną przyrodniczo rzeką Rospudą.

Inwestycja wymagała użycia nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe było ograniczenie oddziaływania na środowisko naturalne.

 

Nowoczesne technologie

– Aby uzyskać stabilizację na gruntach nienośnych i uniknąć ich wymiany, gazociąg na trzech odcinkach został ułożony na materacu keramzytowym – mówi Rafał Cichacki. – Spawanie liniowe prawie całego odcinka odbyło się metodą w pełni zautomatyzowaną CRC EVANS.

Zastosowano także optymalizację trasy gazociągu. Poza tym prace ziemne prowadzono za pomocą systemu lokalizacji GPS, co w tej branży jest dość rzadko spotykane.

Inwestycja ma już odbiór techniczny, pozwolenia na użytkowanie i odbiór eksploatacyjny. W maju GAZ-SYSTEM rozpoczął eksploatację gazociągu. Całkowity koszt tej części zadania to 176 004 506,25zł netto bez kosztu rur, które dostarczył inwestor tj. GAZ–SYSTEM.

button_prev_post_label

share:

  • FACEBOOK
  • LINKEDIN