Trwa przebudowa zabytkowych spichlerzy „Groddeck” na hotel Renaissance by Marriott w Gdańsku

Nad Motławą w Gdańsku prowadzona jest zaawansowana przebudowa i rewitalizacja XVII-wiecznych spichlerzy „Duży Groddeck” i „Mały Groddeck”. W historycznych murach powstaje pięciogwiazdkowy hotel uzupełniony o nowe skrzydła od strony północnej i południowej.

W samym sercu Gdańska realizowana jest wymagająca, ale i bardzo ciekawa inwestycja hotelowa. Trwa adaptacja zabytkowych spichlerzy „Duży Groddeck” i „Mały Groddeck” na luksusowy hotel Renaissance by Marriott. Projekt zakłada nie tylko rewitalizację historycznych obiektów, lecz także budowę dwóch nowych części – od strony Mostu Krowiego (część „A”) i od strony Podwala (część „C”).

Wszystkie elementy kompleksu są projektowane jako spójna całość – poszczególne części hotelu łączone są wewnętrznymi przejściami, tworząc jednolitą, funkcjonalną bryłę. W zabytkowych strukturach przewidziano m.in. sale konferencyjne, restaurację, a także pokoje hotelowe. Nowoczesna strefa spa & wellness z basenem powstaje w nowo budowanej części od strony Podwala, natomiast na dachu od strony Mostu Krowiego zaprojektowano skybar z widokiem na Motławę.

– Aktualnie prowadzone są roboty stanu surowego. Na nowych częściach jesteśmy w trakcie budowy szóstego piętra. W zabytkowych spichlerzach realizowane są prace wyburzeniowe, po których wykonana zostanie nowa konstrukcja wewnętrzna. W kolejnym etapie rozpoczniemy konstrukcję dachów skośnych oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zakończenie stanu surowego zamkniętego planowane jest na połowę przyszłego roku – mówi Ewa Kruszyńska, Kierownik Robót Budowlanych z Grupy NDI.

Realizacja inwestycji prowadzona jest w ścisłym centrum Gdańska, na terenie objętym ochroną konserwatorską i w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z głównych ciągów turystycznych. W związku z tym działania logistyczne zostały zoptymalizowane poprzez wykorzystanie Motławy do dostaw materiałów budowlanych – część z nich składowana jest na specjalnych pontonach. Ze względu na bliskość nabrzeża, konieczne było również zabezpieczenie terenu budowy przed ewentualnym napływem wód.

W zabytkowych częściach zastosowano nowatorskie rozwiązania. Stalowo-drewniana konstrukcja, która nie jest posadowiona bezpośrednio na gruncie, lecz podwieszana i oparta na górnych przęsłach stalowych umożliwiła demontaż wewnętrznych stropów oraz ścian bez naruszania historycznych ścian zewnętrznych. Wcześniej wykonano również wzmocnienie istniejącego posadowienia metodą podstropową w nowobudowanych częściach hotelu, a następnie wykorzystując tą samą metodę zrealizowano ponad 100 pali w jego historycznej części, co pozwoliło wykonać większość płyty fundamentowej jeszcze przed przystąpieniem do wyburzeń starej konstrukcji.

Dzięki tej inwestycji zabytkowe obiekty odzyskają nową funkcję i staną się częścią przestrzeni, która idealnie wpisuje się w historyczną tkankę miasta.

button_next_post_label

share:

  • FACEBOOK
  • LINKEDIN