Intensywne prace przy basenach na Kościuszki i Hallera
Już coraz bliżej zakończenia prac przy budowie dwóch basenów, które dla Miasta Katowice wykonuje firma NDI. Pierwszy z nich powstaje w Katowicach Brynowie przy ulicy Kościuszki, kolejny w Katowicach Szopienicach przy ul. Hallera. Cztery z założonych „kamieni milowych” wyznaczających kluczowe punkty tej inwestycji zostały przez wykonawcę osiągnięte.
Baseny w Katowicach nabierają kształtów. Cieszę się, że prace budowlane w Brynowie i Burowcu powinny zakończyć się jeszcze w tym roku – mówi Prezydent Katowic Marcin Krupa. Następnie czeka nas etap procedur odbiorowych i uruchamiania aparatury – tak, by z początkiem przyszłego roku móc te obiekty udostępnić mieszkańcom. Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, gabinety odnowy biologicznej, siłownia, pełnowymiarowe sale sportowe, sauny. Podjąłem także decyzję o preferencyjnej cenie dla mieszkańców Katowic, którzy zapłacą za bilet o połowę mniej – 8 złotych za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy.
Na obu basenach zakończono już prace murarskie i zamontowano fasady aluminiowo szklane w budynkach. Kończą się prace przy montażu warstw pokrycia dachu, a także montaże instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych w podbaseniu i na parterze. Na finiszu są też prace przy sieciach na zewnątrz budynków. Trwa już montaż okładzin ceramicznych i instalacji uzdatniania wody w podbaseniu. Na basenie przy ul. Hallera dostarczono już elementy zjeżdżalni i zamontowano laminaty zjeżdżalni zewnętrznej. Trwa wypełnianie dna basenu pod montaż specjalnych blach.
„Materiał, z którego wykonywane są niecki to stal szlachetna o strukturze austenitycznej, oznaczona symbolem 316L – wg AISI. Stal ta, ze względu na bardzo dobre własności antykorozyjne, jest materiałem przeznaczonym do stosowania w środowiskach agresywnych, takich jak np. baseny czy woda morska – mówi dyrektor projektu Arkadiusz Tuszkowski z firmy NDI. Warto również wspomnieć o nowoczesnym systemie uzdatniania wody basenowej, na który składają się przede wszystkim filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodu, z soli kuchennej, na zasadzie elektrolizy membranowej. Rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość wody i niskie zużycie energii, wody i odczynników chemicznych.”
Technologia montażu niecki obejmuje dwa główne etapy robót. Pierwszy to montaż ścian niecki z przelewami i kanałami dennymi, które po zakotwieniu i zespawaniu ze sobą są poddawane badaniom na szczelność spawów. Tolerancja wykonania krawędzi przelewowej na całym obwodzie wynosi +/-2mm. Drugi etap stanowi spawanie blach dennych oraz montaż elementów uzupełniających takich jak balustrady, dysze, słupki startowe, płyty nawrotu, liny torowe, ruszty przelewów, reflektory itp. Tego typu niecki, z uwagi na swoją szczelność i długotrwałą bezawaryjność, zapewniają bardzo duży komfort użytkowania dla operatora basenu.
Inne wykonywane prace to prace na zewnątrz budynku związane z korytowaniem pod drogi i parkingi oraz montaż ogrodzenia. Wykonany został już zbiornik retencyjny na wodę deszczową.
„ Przed nami kolejne etapy prac związane z wykonaniem dróg i parkingów w otoczeniu basenu przy ul. Hallera – dodaje Arkadiusz Tuszkowski. Będziemy też kontynuować prace wewnątrz budynku związane z okładzinami ceramicznymi m.in. w sali basenowej. Kończymy też tynkowanie, prace przy dachu, wentylacji i instalacjach wodno – kanalizacyjnych”
Baseny w liczbach (dla każdego z basenów)
- pow. użytkowa – 4675,73 m2
- pow. zabudowy – 2989,55 m2
- pow. lustra wody – 657,30 m2
- kubatura Sali gimnastycznej – 4564,0 m3
- kubatura całego budynku – 31379,0 m3
- max wys hali basenu w świetle konstrukcji – 9,3 m
- niecka sportowa 25*16 m (6torów)
- niecka rekreacyjna
- zjeżdżalnia o dł 80m
- sala sportowa (gimnastyczna)
- sauny