Rotunda znów zachwyca
Symbol Warszawy – Rotunda realizowana przez NDI SA, jako Generalnego Wykonawcę dla Inwestora PKO Banku Polskiego będzie przeżywała swoje drugie życie. 29 listopada odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji
Rotunda to jeden z symboli Warszawy, dlatego, gdy powierzono nam ten projekt, w pełni odczuwaliśmy ciężar odpowiedzialności i oczekiwań spoczywający na nas w związku z podjętymi pracami – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska, Prezes Zarządu NDI SA – Mamy nadzieję, iż zdołaliśmy w pełni wywiązać się z powierzonego nam zadania, a obiekt będzie służył przyszłym użytkownikom i mieszkańcom Warszawy przez wiele kolejnych dekad.
Rotunda jest wyjątkowym obiektem na mapie stolicy, dlatego jej rewitalizacja była dla nas ogromnym wyzwaniem. Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że oddajemy budynek, który nie tylko odzyskał swoją świetność, ale zyskał zupełnie nową jakość. Powstała nowa PKO Rotunda pełniąca funkcję oddziału banku i będąca jednocześnie wielofunkcyjną przestrzenią otwartą dla wszystkich – mówi Rafał Antczak, wiceprezes PKO Banku Polskiego.
Rotunda zlokalizowana u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich ma trzy kondygnacje, w tym jedną podziemną. Budynek został podzielony na część techniczną i bankową. Część techniczna ze względu na zwiększenie funkcji obiektu została wydzielona z pierwotnego obrysu biurowca i znajduje się poza częścią bankową – od strony ul. Widok, poniżej poziomu terenu. To pomieszczenia, w których umieszczono urządzenia i elementy instalacyjne umożliwiające funkcjonowanie nowoczesnego budynku biurowego. Część bankowa podzielona została na obszary do pracy operacyjnej banku – poziom -1 i poziom parteru – oraz obszar z funkcją publiczną – poziom pierwszego piętra. Teren wokół Rotundy także został zagospodarowany.
Budowa Rotundy została podzielona na kilka podstawowych etapów. W pierwszym z nich wykonano rozbiórkę istniejącego budynku i usunięto kolizję uzbrojenia terenu wraz z przebudową sieci, w tym w szczególności: sieci elektroenergetycznej, ciepłowniczej, sanitarnej, wodnej i deszczowej. Było to niełatwe zadanie ze względu na to, że budowa toczyła się w Śródmieściu Warszawy.
Kolejnym etapem była konstrukcja główna budynku. Rotunda poniżej poziomu terenu ma konstrukcję żelbetową, gdzie zużyto około 230 ton stali zbrojeniowej oraz powyżej poziomu terenu konstrukcję stalową, gdzie do budowy zużyto około 500 ton stali konstrukcyjnej.
– Wszystkie elementy konstrukcyjne stalowe były spawane w zakładzie produkcyjnym, natomiast na placu budowy używano w 99% przypadków połączeń skręcanych. Konstrukcja stalowa pod strop pierwszego piętra została skręcona około 2500 szt. połączeń śrubowych sprężanych. Dach opiera się na 48 słupach obwodowych i jednym tzw. słupie centralnym, który w rzeczywistości jest umiejscowiony niecentrycznie w stosunku do środka budynku. Wszystkie słupy stalowe zostały przymocowane do konstrukcji żelbetowej poprzez przygotowane na etapie lania betonu kotwy płytkowe ustawiane geodezyjnie – mówi Łukasz Czuchaj Dyrektor Projektu NDI i dodaje: Wszystkie z 492 szt. kotew idealnie pasowały do przygotowanych wcześniej w odległości kilkuset kilometrów od Rotundy, na południu Polski, otworów w słupach. Precyzja wykonania konstrukcji stalowej ułatwiła wykonanie kolejnych etapów budowy.
Zakończenie prac konstrukcyjnych dało początek wyposażaniu budynku w instalacje przy jednoczesnym rozpoczęciu robót fasadowych. Rotunda ma fasadę wewnętrzną i zewnętrzną, pomiędzy którymi realizowana jest komunikacja. Doświetlenie światłem naturalnym przestrzeni biurowych znajdujących się poniżej poziomu terenu zostało rozwiązane poprzez montaż stropów szklanych w poziomie posadzki parteru. Fasada zewnętrzna została wykonana przy użyciu elementów projektowanych i produkowanych indywidualnie na ten cel. Ze względu na swoją specyfikę tj. montaż do konstrukcji stalowej musiała ona uwzględniać przemieszczenia tejże konstrukcji stalowej, co na etapie projektu warsztatowego stało się nie lada wyzwaniem dla zaangażowanych w to zadanie inżynierów.
Po zakończeniu prac fasadowych rozpoczęto stawianie ścianek działowych, które są wykonane głównie w technologii szklanej. Na tym etapie wykonywano również montaż schodów i stropów szklanych na wcześniej przygotowanej podkonstrukcji stalowej. W Rotundzie zamontowano około 4100m² szkła o różnych parametrach – od szkła fasadowego, stanowiącego barierę akustyczną i termiczną poprzez szkło ścianek działowych pełniących głównie funkcję akustyczną i dekoracyjną do szkła o odporności ogniowej w stropach szklanych. Stosunek ilości m² szkła do powierzchni użytkowej Rotundy (2608,40 m²) wynosi około 1,57. Etap ten charakteryzował się również montażem okładzin dekoracyjnych głównie aluminiowych (aluminium lite i płyty kompozytowe) oraz okładzin akrylowo-mineralnych. Ze względu na kształt Rotundy prawie każda z formatek okładzin dekoracyjnych posiada unikalne wymiary, co na etapie realizacji robót wymuszało tworzenie wielu szablonów i dużej precyzji wykonania.
Rotunda wyposażona jest we wszystkie nowoczesne i funkcjonalne instalacje w tym elektryczne, teletechniczne, sanitarne i HVAC oraz przeciwpożarowe zapewniające bezpieczeństwo przebywających w niej osób. W szczególności należy zwrócić uwagę, że każde pomieszczenie chronione jest wysokociśnieniową mgłą wodną oraz Systemem Sygnalizacji Pożaru. Ponadto wszystkie pomieszczenia części bankowej posiadają nowoczesne oświetlenie z funkcją sterowania natężaniem i scenami świetlnymi, co poprawia komfort użytkowników obiektu. Wnętrze budynku jest chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez 82 rolety sterowane z systemu automatyki budynku. W świetliku na dachu zainstalowano osiem paneli fotowoltaicznych, które zasilają gniazda elektryczne do ładowania urządzeń przenośnych.
Sfinalizowanie robót instalacyjnych pozwoliło na zamontowanie sufitów podwieszanych na każdym z poziomów. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt wycinka sfery sufitu na poziomie pierwszego piętra w części z funkcją publiczną wykonanego w technologii płyt gipsowo-kartonowych, który to w centralnej części, pod świetlikiem, przechodzi w sufit żyletkowy wykonany z płyt akrylowo-mineralnych, kształtowany tak aby być kontynuacją wycinka sfery.
Elementem wartym opisania jest dach Rotundy z charakterystycznym wężykiem generalskim. Dach posiada konstrukcję główną składającą się z 48 szt. blachownic ze stali konstrukcyjnej, na której wykonano izolację termiczną, hydroizolację oraz okładzinę z blach aluminiowych anodowanych w kolorze naturalnego aluminium montowanych do indywidualnie wykonywanej podkonstrukcji stalowej składającej się z konsol i kształtowników. Każda z 1182 szt. blach aluminiowych ma niepowtarzalny wymiar, co stanowi o unikalności tego projektu.
Ostatnim etapem realizacji było zagospodarowanie terenu wraz z roślinnością wewnętrzną i zewnętrzną Rotundy. Od strony ulicy Widok powstało patio miejskie, które jest z jednym z elementów założonej funkcji publicznej. Zostało ono zagłębione poniżej poziomu terenu. Znajduje się w nim fontanna w postaci deszczownicy umieszczonej na wysokości stropu poziomu parteru, z której to woda będzie opadała do stworzonej z płyt granitowych niecki fontanny. Wokół całego patio miejskiego zamontowano ściany zielone, które tworzą ciekawy mikroklimat w tym obszarze. Cała Rotunda posiada około 1320 donic różnej wielkości zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu wraz z około 15000 szt. roślin różnej wielkości. Pozostała cześć placu przy Rotundzie została odtworzona zgodnie z pierwotnym zagospodarowaniem terenu wraz z jednym nowym elementem, jakim jest ławka od strony ul. Marszałkowskiej przymocowana do murka okalającego patio miejskie.