Nowoczesne centrum informatyczne CK STOS już otwarte!
Jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy wczoraj oficjalnie zostało otwarte. Centrum Kompetencji STOS, czyli Smart and Transdisciplinary knOwledge Services, powstało na kampusie Politechniki Gdańskiej, która jest inwestorem dla tego projektu.
Inteligentny budynek CK STOS stanie się siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Jak przekonuje inwestor, będzie cyfrową wizytówką Gdańska i Pomorza, a jego kluczowy element – tzw. podziemny „bunkier”, spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa gromadzenia danych, będzie chronił znajdujący się w nim jeden z najszybszych superkomputerów w tej części Europy. Realizacja tak skomplikowanej i wielobranżowej inwestycji stanowiła dla generalnego wykonawcy nie lada wyzwanie.
– Prace rozpoczęliśmy w czwartym kwartale 2020 roku. W ramach projektu został wybudowany nowoczesny obiekt wraz z instalacjami wewnętrznymi, sieciami zewnętrznymi, przeróbkami sieci, a także w ramach opcji zagospodarowanie terenu w postaci parku – mówi Michał Sadowski, dyrektor projektu z Grupy NDI. – Pierwszym z wymagających zadań było m.in. zabezpieczenie wykopu budynku, ponieważ budynek jest niejako wkomponowany w skarpę i częściowo znajduje się pod ziemią. Wykorzystaliśmy w tym celu specjalne pale.
Ale dużym wyzwaniem było także zagwarantowanie na obiekcie najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa danych. Dla wybudowanej w podziemiach serwerowni wykonano tzw. klatkę Faradaya, która chroni dane przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym.
Wszelkie możliwe systemy bezpieczeństwa
CK STOS posiada też praktycznie wszelkie możliwe systemy bezpieczeństwa, jakie są dostępne na rynku – system kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego czy system włamania i napadu. Wszystkie są zintegrowane, a zarządza nimi specjalny serwer. Poza tym, aby obiekt zawsze miał odpowiednie zasilanie, generalny wykonawca zadbał o dodatkowe wsparcie energetyczne. W tym celu wybudowano specjalną instalację paliwową i zasilanie generatorowe.
Instalacja paliwowa to miniaturowa stacja benzynowa, złożona z dwóch zbiorników podziemnych o pojemności 32 tys. litrów, od których na dach biegną rurociągi stali nierdzewnej karbowanej, giętkie, rozwijane z bębnów, jak kable elektryczne – tłumaczy Łukasz Zaczek, kierownik robót elektrycznych z Grupy NDI. – Dodatkowo konieczne było wstawienie na dach dwóch generatorów prądotwórczych. Każdy o wadze 40 ton, zainstalowany w kontenerze o wymiarach: długość 12m, szerokość 3m i wysokość 4m
Transport i montaż tak dużych generatorów poprzedziły wnikliwe analizy. Badano możliwości drogi dojazdowej, miejsce rozstawienia dźwigu czy nośności podłoża. Ostatecznie generatory trafiły na dach dzięki potężnemu dźwigowi o nośności aż 300 ton i wysięgu sięgającemu 80 metrów.
W duchu Green Computing
Centrum Kompetencji STOS ma też specjalne systemy chłodzenia.
– Na obiekcie zamontowaliśmy trzy agregaty chłodnicze o łącznej mocy 1.8 mega wata chłodu. Jeśli mielibyśmy przyrównać te wartość do ogrzewania budynków jednorodzinnych, to zapotrzebowanie z ogrzewania spełniłoby wymogi dla 180 takich domów – wyjaśnia Mateusz Hirsz, kierownik robót sanitarnych z Grypy NDI.
Co więcej – centrum spełnia światowe wymagania certyfikacji bezpieczeństwa na poziomie Tier III/IV. Oznacza to, że cały system jest zbudowany w redundancji, czyli wszystkie urządzenia działają równolegle. W czasie konserwacji, naprawy czy awarii jedno urządzenie jest w stanie przejąć pracę drugiego.
Inwestycja Politechniki Gdańskiej powstała w oparciu o założenia Green Computing, co znaczy, że w obiekcie zastosowano technologie, które pozwolą maksymalnie ograniczyć wpływ działań IT na środowisko, ale jednocześnie podniosą wydajność energetyczną sprzętów i laboratoriów.
Ponad 11 tys. m3 betonu i około 2000 ton stali
Budynek CK STOS ma powierzchnię 14 tys. m2 oraz kubaturę 63 tys. m3. W kondygnacjach podziemnych znajdują się głównie garaże. Parter to serwerownie, a kondygnacje wyższe to pomieszczenia biurowe, projektowo-laboratoryjne, studio RTV czy sala konferencyjna. Bryła budynku jest podzielona na dwie części i przedzielona osią widokową z Góry Szubienicznej na Gmach Główny Politechniki Gdańskiej.
Do budowy tej inwestycji zostało wykorzystane ponad 11 tys. m3 betonu i prawie 2000 ton stali zbrojeniowej. W 300 pomieszczeniach zamontowano 307 sztuk drzwi. Zastosowano też 7 typów sufitów podwieszanych i 19 typów okładzin ściennych.